Ο Σύλλογος Γυναικών Γαρδικίου αναβίωσε σήμερα στην πλατεία Γαρδικίου τα κούλουμα με φασολάδα , χαλβά ,λαγάνες και ελιές. Με σύμμαχο τον Ανοιξιάτικο ήλιο, αναβίωσαν το αποκριάτικο έθιμο γαϊτανάκι υπό την καθοδήγηση του χοροδιδασκάλου κ.Θανάση Παπαγεωργίου .
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/03/FB_IMG_1552316986222.jpg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/03/FB_IMG_1552317003151.jpg?w=1200&ssl=1)
Τα μέλη του συλλόγου χόρεψαν παραδοσιακούς βλάχικους χορούς στην πλατεία του χωριού με φόντο τις χιονισμένες βουνοκορφές.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/03/FB_IMG_1552316977767.jpg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/03/FB_IMG_1552316996019.jpg?w=1200&ssl=1)
Στο ορεινό βλαχοχώρι γιόρτασαν τα κούλουμα ο πρόεδρος κ. Αρης Αλεξίου η πρώην αντιδήμαρχος Τρικκαίων κα Ντίνα Δήμα και δημοτικοί σύμβουλοι. Χόρεψαν και χάρηκαν όλοι με την υπόσχεση να συνεχίσουν και του χρόνου.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/03/FB_IMG_1552316989927.jpg?w=1200&ssl=1)