![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2019/06/profitis.jpg?w=1200&ssl=1)
Τον κίνδυνο πυρκαγιάς ελαχιστοποιεί ο Δήμος Τρικκαίων και οι αρμόδιες υπηρεσίες του καθαρίζουν το στολίδι των Τρικάλων. Σε συνεργασία με το Δασαρχείο Τρικάλων, όπως επεσήμανε ο αρμόδιος αντιδήμαρχος Καθημερινότητας κ. Παν. Ντιντής, ο καθαρισμός γίνεται σε δύο φάσεις.
Η πρώτη, περιλαμβάνει την απομάκρυνση κλαδιών και εύφλεκτων – επικίνδυνων προς πρόκληση πυρκαγιάς υλικών. Η δεύτερη, τον καθαρισμό του περιαστικού άλσους με βάση τις υποδείξεις της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Τρικάλων, επίσης για την αποφυγή πρόκλησης πυρκαγιάς.
Ο Δήμος Τρικκαίων συνεχίζει την προσπάθεια διαφύλαξης του άλσους που αποτελεί μοναδικής ομορφιάς και αισθητικής απόλαυσης σημείο αναφοράς για τρικαλινούς/ες και επισκέπτες.