![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/01/received_3050700458273675.jpeg?w=1200&ssl=1)
Παρουσία πλήθους Τρικαλινών πραγματοποιήθηκε το βράδυ της Τρίτης, στην αίθουσα εκδηλώσεων του μουσείου Τσιτσάνη, η 133η διάλεξη που διοργάνωσε ο Φιλολογικός-Ιστορικός-Λογοτεχνικός Όμιλος Τρικάλων (ΦΙΛΟΣ).
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/01/received_2619603621615152.jpeg?w=1200&ssl=1)
Η διάλεξη είχε ως κεντρικό θέμα «Το στρες ως παράγοντας κινδύνου για οξείες και χρόνιες νόσους» και ομιλητής ήταν ο δρ. Γεώργιος Χρούσος, καθηγητής Παιδιατρικής και Ενδοκρινολογίαςστην Ιατρική Σχολή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, ο οποίος με την τοποθέτηση του μαγνήτισε το ενδιαφέρον του πολυπληθούς κοινού.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2020/01/received_605365370036226.jpeg?w=1200&ssl=1)