Ε Υ Χ Α Ρ Ι Σ Τ Η Ρ Ι Ο
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/03/1000085123.jpg?resize=1200%2C747&ssl=1)
Ο Δήμος Μετεώρων εκφράζει τις θερμές του ευχαριστίες προς τον κ. Λάμπρο Τσαραπατσάνη για την εξαιρετική γενναιοδωρία του. Η δωρεά των τεσσάρων πινάκων ζωγραφικής, δημιουργία του αξέχαστου πατέρα του Νίκου Τσαραπατσάνη, αποτελεί ανεκτίμητη προσθήκη στον πολιτιστικό πλούτο του Δήμου. Ο Νίκος Τσαραπατσάνης, ως λαμπρός ζωγράφος άφησε ανεξίτηλο το ίχνος του μέσα στον κόσμο της τέχνης.
Η προσφορά του κ. Λάμπρου Τσαραπατσάνη, ο οποίος υπήρξε αξιόλογος αυτοδιοικητικός, ξεχωρίζοντας ως επιτυχημένος πρόεδρος στην κοινότητα της Βασιλικής για πολλά έτη με σημαντική συνεισφορά στην τοπική ανάπτυξη και ευημερία, αποτίνει φόρο τιμής σε μια οικογενειακή κληρονομιά, η οποία αναδεικνύεται μέσα από την τέχνη. Εκφράζουμε τη βαθιά μας εκτίμηση προς τον κ. Λάμπρο Τσαραπατσάνη για τη γενναιοδωρία του και τη συμβολή του στην ανάδειξη του πολιτισμού μας.