![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/05/image-5-53.jpg?resize=750%2C430&ssl=1)
Τελέστηκε σήμερα στον πανηγυρίζοντα Ι.Ν Οσίων Μετεωριτών Πατέρων Καλαμπάκας ο όρθος και η Θεία Λειτουργία στον οποίο χοροστάτησε ο Μητροπολιτης Κηφισίας κ. Κύριλλος συλλειτουργούντων των Θεοφ. Επισκόπου Αμφιπόλεως κ. Χριστοφόρου και του Μητροπολίτη Σταγών και Μετεώρων κ.κ. Θεοκλήτου.
Στις 19:00 το απόγευμα θα ακολουθήσει ο Ἑσπερινὸς καὶ κατόπιν Παρακλητικὸς Κανὼν στοὺς Ὁσίους Μετεωρίτες Πατέρες καὶ ἀποχώρησις τῶν ἱερῶν Λειψάνων.
Στην Θεία Λειτουργία παραβρέθηκε η Υφυπουργός Κοινωνικής Συνοχής και Οικογένειας κα Μαρία Κεφάλα η οποία πραγματοποίησε μια σειρά από επισκέψεις και το μεσημέρι θα βρεθεί στο Δημαρχείο της Καλαμπάκας για συνάντηση με τον Λευτέρη Αβραμόπουλο.
Φωτο: Δημήτρης Καραγιάννης
![](https://i0.wp.com/www.kalabakacity.gr/wp-content/uploads/2024/05/445449900_2450362561816143_5466893993741854796_n.jpg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.kalabakacity.gr/wp-content/uploads/2024/05/445479252_2450362528482813_4450104293806061242_n.jpg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.kalabakacity.gr/wp-content/uploads/2024/05/445402472_2450387485146984_143220961296251986_n.jpg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.kalabakacity.gr/wp-content/uploads/2024/05/445464183_2450364971815902_7937255727671827378_n.jpg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.kalabakacity.gr/wp-content/uploads/2024/05/445478382_2450363495149383_849325022620326275_n.jpg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.kalabakacity.gr/wp-content/uploads/2024/05/445473560_2450363071816092_5036574544186069809_n.jpg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.kalabakacity.gr/wp-content/uploads/2024/05/445450213_2450362808482785_4814354660790759663_n.jpg?w=1200&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.kalabakacity.gr/wp-content/uploads/2024/05/445508008_2450362618482804_5664050929125516040_n.jpg?w=1200&ssl=1)
Kalabakacity.gr