![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/06/1000101559.jpg?resize=1080%2C575&ssl=1)
Ν. Σακκάς για τον σταφυλόκοκκο στο Κολυμβητήριο: Συνεχείς έλεγχοι, προέχει η υγεία
Για τους συνεχείς ελέγχους από τον Δήμο Τρικκαίων στις κολυμβητικές δεξαμενές του Δημοτικού Κολυμβητηρίου Τρικάλων μίλησε στο Action 24 ο Δήμαρχος Τρικκαίων Νίκος Σακκάς. Στην εκπομπή «Πρωινή Ζώνη» με τους Γιώργο Κακούση και Αννα Λιβαθυνού, την Τρίτη 11 Ιουνίου 2024, ο κ. Σακκάς αναφέρθηκε στο θέμα της εμφάνισης του βακτηρίου του σταφυλόκοκκου και τα μέτρα που έλαβε ο Δήμος Τρικκαίων. Εξάλλου οι αρμόδιες υπηρεσίες έτσι κι αλλιώς πραγματοποιούν ελέγχους δύο φορές την εβδομάδα στην ποιότητα του νερού, με αναλύσεις στο εργαστήριο της ΔΕΥΑΤ. Ο και γιατρός Δήμαρχος Τρικκαίων έδωσε έμφαση στις συνακόλουθες ενέργειες για το νερό και στη μεγάλη και στη μικρή πισίνες, ενώ επεσήμανε ότι «προέχει η υγεία των πολιτών».
Τέλος, αναφέρθηκε στα μέτρα που έλαβε ο Δήμος Τρικκαίων για την προστασία των πολιτών και της εκπαιδευτικής κοινότητας από τον καύσωνα.
Από το γραφείο Τύπου του Δήμου Τρικκαίων