![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2023/12/photo-1701674672404.jpg?resize=1200%2C900&ssl=1)
Μεγάλη απώλεια για τον πολιτισμό του τόπου, αποτελεί ο θάνατος του αγαπητού, του αυθεντικού Σωτήρη Τόγελου.
Άοκνος εργάτης της παραδοσιακής μουσικής, δεξιοτέχνης του λαούτου, εμβριθής λαογράφος και πάνω απ’ όλα άνθρωπος, διότι υπηρέτησε ως γιατρός τον συνάνθρωπο.
Η συμπεριφορά, ο χαρακτήρας, η λεβεντιά σου θα αποτελούν παράδειγμα για όλους μας… Αιωνία σου η μνήμη.
«Τα δημοτικά τραγούδια είναι λιγόστιχα και σφιχτοδεμένα, υμνούν τη συμπεριφορά, το χαρακτήρα, τη λεβεντιά, τα βάσανα της ζωής και πολλά άλλα συναισθήματα».
Σ. ΤΟΓΕΛΟΣ
Λάππας Μιχαήλ
Αντιδήμαρχος Παιδείας Πολιτισμού και Αθλητισμού