![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/01/1000078498.jpg?resize=1080%2C810&ssl=1)
Συνάντηση του Διευθυντή κ. Χρήστου Τρικάλη με τον Καθηγητή Κοινωνιολογίας της Εκπαίδευσης στο Παιδαγωγικό Τμήμα Νηπιαγωγών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων κο Θεόδωρο Θάνο, πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 26/1/2014 στα γραφεία της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Τρικάλων, παρουσία του Συμβούλου Εκπαίδευσης κ. Κωτούλα Βασίλη, με θέμα τη διοργάνωση ημερίδας για τη Διαμεσολάβηση και τη σχολική βία.
Η βία ταλανίζει σήμερα την εκπαιδευτική κοινότητα κι επηρεάζει εκ βάθρων τους σκοπούς του σχολείου και της μάθησης.
Επιτακτική ανάγκη η εφαρμογή προληπτικής και παρεμβατικής πολιτικής, με στόχο τον έλεγχο και τη μείωση του φαινομένου.
Έγινε λόγος για τη συμμετοχή σχολικών μονάδων της ΔΙ.Π.Ε. Τρικάλων στο Δίκτυο Σχολείων Σχολικής Διαμεσολάβησης (http://dssd.ecedu.uoi.gr) του Εργαστηρίου Μελέτης Κοινωνικών Θεμάτων, ΜΜΕ και Εκπαίδευσης του Παιδαγωγικού Τμήματος Νηπιαγωγών Πανεπιστημίου Ιωαννίνων που λειτουργεί υποστηρικτικά στα σχολεία που εφαρμόζουν/θα εφαρμόσουν τη σχολική διαμεσολάβηση, εφόσον το επιθυμούν.
Αποφασίστηκε να πραγματοποιηθεί η ημερίδα την Παρασκευή 1 Μαρτίου 2024 στο χώρο του Μουσείου Τσιτσάνη και δράσεις από σχολικές μονάδες της ΔΙ.Π.Ε Τρικάλων την Τετάρτη 6 Μαρτίου 2024 στον πεζόδρομο της Ασκληπιού (ομπρέλα), που είναι η Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού, η οποία καθιερώθηκε πανελληνίως από το ΥΠΑΙΘΑ.
Η ομαλή λειτουργία των σχολείων αποτελεί προτεραιότητα της ΔΙ.Π.Ε υποστηρίζοντας, ενεργοποιώντας κι ενημερώνοντας τους εκπαιδευτικούς, μαθητές και γονείς!