![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/03/img-20240322-094518.jpg?resize=1200%2C900&ssl=1)
Εποικοδομητική συνάντηση πραγματοποιήθηκε το πρωί της Πέμπτης 21/3/20224 στο γραφείο της Αντιπεριφερειάρχη Τρικάλων σχετικά με τη λειτουργία και τις ανάγκες των Ειδικών Σχολείων που λειτουργούν στο νομό Τρικάλων.
Στη συνάντηση, στην οποία συμμετείχε ο Βασίλης Τσιούτσιας, εντεταλμένος σύμβουλος δήμου Τρικκαίων για θέματα ΑμεΑ, και υπεύθυνοι του Ειδικού Νηπιαγωγείου και Δημοτικού, του Ε.Ε.Ε.ΕΚ και του Ειδικού Γυμνασίου – Λυκείου, συζητήθηκε η συνδρομή της Περιφέρειας Θεσσαλίας στην επίλυση των βασικών θεμάτων που απασχολούν τις εν λόγω σχολικές μονάδες.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/03/img-20240322-094501.jpg?resize=1200%2C900&ssl=1)
Έγινε διεξοδική ανάλυση αρκετών θεμάτων που αφορούν την εκπαιδευτική διαδικασία, ενώ από την πλευρά της, η Χρύσα Ντιντή, διατύπωσε την πάγια βούληση της Περιφερειακής Αρχής να δοθεί προτεραιότητα στα ζητήματα παιδείας.
Μετά το πέρας της συνάντησης, ο Βασίλης Τσιούτσιας, ανέφερε σχετικά: «Η ειδική εκπαίδευση στην πόλη μας βρίσκεται σε υψηλό επίπεδο και για το λόγο αυτό, η δημοτική αρχή ανεβάζει τον πήχη ακόμα πιο ψηλά ώστε να αγγίξουμε επίπεδα αριστοποίησης μέσω και των δομών και της εκπαιδευτικής κοινότητας»